Policja ostrzega – nie daj się ‚na policjanta’!

W związku z serią prób wyłudzeń przy użyciu tzw. metody ‚na policjanta’, przekazujemy komunikat Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

W środę ( 20 lutego br.) do mieszkańców Nowego Targu rozdzwonili się oszuści
podający się za policjantów – raz Naczelnika IV Wydziału Śledczego, Zastępcę Naczelnika lub funkcjonariusza Komisariatu Policji I. Fałszywy policjant podczas rozmowy informował, że policjanci zatrzymali osoby usiłujące dokonać kradzieży z konta bankowego rozmówcy. Następnie rozpytywał odnośnie środków zgromadzonych na koncie bankowym i posiadanych w domu oszczędności. Oszust przekonywał, że dane osobowe złodziejom zostały przekazane przez pracownika banku. Poinformował również, że w najbliższym czasie ktoś przyjdzie do rozmówców, aby wykonać dalsze czynności, aby zabezpieczyć pieniądze na koncie bankowym. Dodatkowo przekonywał, że nie mają się czego obawiać, bo mieszkania są obserwowane przez policjantów.

Ta metoda stosowana jest przez oszustów od kilku lat i wielokrotnie doprowadziła ofiary nawet do utraty oszczędności z całego życia. Tego typu ataki wymierzone są głównie w osoby starsze, ponieważ oszuści wychodzą z założenia, że u takiej ofiary łatwiej wzbudzić poczucie bezpieczeństwa i wmówić, że rozmawiają z prawdziwym funkcjonariuszem Policji.

Przekazujemy, co zrobić, aby nie stać się ofiarą ataków z fałszywymi policjantami:

  • Nie wpuszczaj do domu osób nieznajomych!
  • Nigdy w takich sytuacjach i osobom nieznajomym nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN, loginów i haseł!
  • Pamiętaj:
    – polska Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
    – polska Policja nigdy nie informuje o prowadzonych działaniach telefonicznie!
    Jeżeli ktokolwiek, podając się za funkcjonariusza, dzwoni z poleceniem przekazu pieniędzy lub w imieniu Policji informuje Cię o akcji, masz do czynienia z oszustem!
  • Jeżeli ktoś taki zadzwoni, rozłącz się i natychmiast skontaktuj się z bliskim, a następnie z Policją przez numer telefonu 112 lub 997!

 

Źródła:
KWP Małopolska, malopolska.policja.gov.pl
Wyborcza.pl Kraków, krakow.wyborcza.pl