24. września Zadora zorganizowała kolejną udaną wycieczkę w ramach programu Poznajemy Świętokrzyskie, którego celem jest umożliwienie Członkiniom i Członkom (i nie tylko, jako że na nasze wycieczki zapisać może się każdy) poznania niezbyt popularnego (a szkoda!) piękna naszego regionu, ziemi świętokrzyskiej.
Wyjazd zaczęliśmy od pałacu w Chrobrzu, którego historia, jak opowiedział nam przewodnik, zaczyna się w już w roku 1857. Wtedy to Aleksander Wielopolski postanowił wybudować otoczony parkiem pałac. Autorem projektu był Henryk Marconi. Jednopiętrowy budynek został wybudowany w stylu późnoklasycystycznym. Pałac otoczony jest parkiem, którego główną atrakcją jest liczący sobie około 250 lat platan. Dowiedzieliśmy się też, że jest to już kolejny pałac który służył za scenerię do filmu — tym razem w pałacu kręcono scenę balu w Odolanach w ekranizacji ‚Przedwiośnia’ Żeromskiego.

Potem przyszła kolej na Busko-Zdrój, którego zwiedzanie zaczęliśmy od okolic miasta — wsi Wełecz i niezwykłego pomnika przyrody, Sosny Na Szczudłach.

W samym Busku chcieliśmy wykorzystać nasz pobyt do maksimum, tak więc program był bogaty w atrakcje. Zaczęliśmy od Olejarni Zagłoby, gdzie wcieliliśmy się w czeladników tłoczących olej i mogliśmy degustować naturalne owoce pracy najmłodszych uczestniczek wycieczki, które pod kierunkiem właściciela olejarni wytłoczyły pyszny olej rzepakowy. Nagranie ich pracy można zobaczyć w zakładce galeria.
Przewodnik opowiada o tradycyjnej produkcji oleju… …a opowiadanie w życie wcielają nasze uczestniczki.
Odwiedziliśmy również prywatne Muzeum Techniki Wojskowej i Obrony Przeciwlotniczej. Właściciel muzeum bierze udział w grupach rekonstrukcyjnych z czasów drugiej wojny światowej i pokazał nam eksponaty wykorzystywane w tych scenach.
Pozujemy przed samolotem szturmowo-rozpoznawczym МиГ-15 Lim-2 Kolekcja Muzeum.
Przed obiadem w hotelu Gromada wstąpiliśmy do drewnianego Kościoła św. Leonarda, który należy do najstarszych zabytków Buska.
Kościół św. Leonarda w Busku z zewnątrz… …i wewnątrz.
Po obiedzie w Hotelu Gromada, poszliśmy do Parku Zdrojowego, gdzie znajduje się dużo pensjonatów, sanatoriów i innych miejsc dla kuracjuszy. Nie mogliśmy pominąć buskiej tężni solankowej i jej tarasu widokowego. Następnie każdy mógł nacieszyć się Buskiem na własny sposób do godziny 20., kiedy to zaczął się pokaz iluminacji przy dźwiękach ‚Czterech Pór Roku’ Vivaldiego, po którym odbył się też pokaz światła na tężni i przyległej jej fontannie. Nagranie pokazów i wszystkie zdjęcia również można zobaczyć w zakładce galeria.
Powrót do Wodzisławia był późny, a uczestnicy, jak sami to określili, zmęczeni, choć zadowoleni.