Tekst Statutu

STATUT STOWARZYSZENIA

Klub Seniora „Zadora”

(tekst jednolity z dnia 26 września 2016roku)

 

ROZDZIAŁ I

Postanowienia ogólne

  • 1.
  1. Stowarzyszenie nosi nazwę Stowarzyszenie Klub Seniora „Zadora”, zwane    w dalszej części statutu „Stowarzyszeniem”.
  2. Stowarzyszenie może posługiwać się nazwą skróconą Klub Seniora „Zadora”
  • 2.
  1. Terenem działalności Stowarzyszenia jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej, a jego siedzibą jest miejscowość Wodzisław.
  2. Stowarzyszenie może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji o podobnym profilu działania.
  3. Stowarzyszenie może prowadzić działalność poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej jeżeli prawo danego państwa przewiduje taką możliwość.
  4. Działalność Stowarzyszenia opiera się na społecznej pracy jego członków, Stowarzyszenie może zatrudniać pracowników lub zlecać określone zadania innym podmiotom.

 

  • 3.

Stowarzyszenie posiada osobowość prawną, działa na podstawie obowiązującego prawa   o stowarzyszeniach i innych przepisów prawnych oraz Statutu Stowarzyszenia Klub Seniora „Zadora”./ustawa z dnia 7.04.1989r Prawo o stowarzyszeniach/ oraz /t. jedn. Dz.U.2015 poz.1393 ze zmian.

  • 4.

Stowarzyszenie jest ośrodkiem życia kulturalno – oświatowego, towarzyskiego                 i wypoczynku oraz społecznym ośrodkiem zainteresowań i aktywizacji kulturalno – oświatowej ludzi starszych w środowisku zamieszkania.

  • 5.

Stowarzyszenie może posiadać i używać pieczęci zgodnie z obowiązującymi w tej mierze przepisami prawa.

ROZDZIAŁ II

Cele Stowarzyszenia i sposób ich realizacji .

  • 6.

Celami Stowarzyszenia są :

1) Rozwijanie różnorodnych form życia kulturalno – oświatowego, towarzyskiego     i wypoczynku ludzi starszych oraz rozbudzanie zainteresowań i potrzeb w tym zakresie.

2) Organizowanie działań, które sprzyjać będą zachowaniu zdrowia i sprawności fizycznej.

3) Organizowanie wypoczynku i imprez kulturalno – oświatowych dostosowanych do zainteresowań członków.

4) Rozwijanie zainteresowań i potrzeb kulturalnych przez organizowanie odczytów, pogadanek, zespołów amatorskich i kółek zainteresowań.

5) Tworzenie warunków ułatwiających integracje z dziećmi i młodzieżą.

6) Organizowanie wycieczek do teatrów, kin, na koncerty, wieczory literacko – muzyczne.

7) Urządzanie wieczorów związanych z obchodami świąt okolicznościowych oraz urodzin i imienin  członków.

8) Organizowanie spacerów, wycieczek turystyczno – krajoznawczych, wczasów     i innych form rekreacji i wypoczynku.

9) Współpraca z innymi klubami, kołami i placówkami kulturalnymi oraz regionalnymi stowarzyszeniami społeczno – kulturalnymi i związkami twórczymi.

10) Troska o warunki socjalno – bytowe członków Stowarzyszenia i ludzi starszych oraz w miarę możliwości pomoc w zaspokojeniu potrzeb materialnych przede wszystkim opieka nad osobami chorymi i samotnymi.

11) Wspieranie rozwoju wsi gminy Wodzisław i obszarów wiejskich gminy Wodzisław.

12) Aplikowanie o finansowe środki zewnętrzne w tym unijne na realizację celów statutowych.

  • 7.

Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:

1) zabieranie głosu i wyrażenia swojego stanowiska na forum publicznym ze szczególnym uwzględnieniem forum samorządu lokalnego.

2) współpraca z organami administracji publicznej i kierowanie do nich postulatów.

3) organizowanie konkursów, konferencji związanych z tematyką statutową.

4) organizowanie świadczeń na rzecz członków oraz innych osób ze społeczności lokalnej.

5) organizowanie imprez integracyjnych, promocyjnych i kulturalnych.

6) prowadzenie innych działań sprzyjających realizacji statutowych celów Stowarzyszenia.

  • 8.

W działalności Stowarzyszenia należy uwzględnić interesujące i różnorodne formy pracy zmierzające do tego, aby każdy członek klubu mógł zaspokoić swoje indywidualne potrzeby kulturalne, dążąc jednocześnie do przyciągnięcia jak najszerszego grona osób starszych.

ROZDZIAŁ III  

Stowarzyszenie posiada członków: zwyczajnych, wspierających, honorowych.

Członkowie, ich prawa i obowiązki

  • 9.
  1. Członkami zwyczajnymi mogą być osoby fizyczne które ukończyły 50 lat + posiadające pełną zdolność do czynności prawnych i niepozbawione praw publicznych, które złożyły deklarację o której mowa w & 10 Statutu.
  2. Cudzoziemcy, bez względu na miejsce zamieszkania, mogą być członkami Stowarzyszenia zgodnie z przepisami obowiązującymi obywateli polskich.
  3. Osoby prawne mogą być jedynie członkami wspierającymi Stowarzyszenia.
  • 10.
  1. Kandydat do Stowarzyszenia składa pisemną deklarację zawierającą oświadczenie o przystąpieniu i zobowiązanie do opłacania składek, a ponadto:
  2. a) osoby fizyczne: imię (imiona) i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, adres, numer PESEL,
  3. b) osoby prawne: nazwę (firmę), siedzibę, adres, numer Regon, dołączając także odpis z właściwego rejestru, jeżeli podlegają wpisowi do rejestru.
  4. O przyjęciu w poczet członków Stowarzyszenia decyduje Zarząd w formie uchwały. O swojej decyzji Zarząd niezwłocznie powiadamia pisemnie zainteresowanego.
  5. Od decyzji odmownej zainteresowanemu przysługuje prawo odwołania do Walnego Zebrania Członków, którego uchwała w tym przedmiocie jest ostateczna. Odwołanie należy wnieść w terminie 1 miesiąca od otrzymania pisemnej informacji o decyzji Zarządu.
  • 11.
  1. Członek zwyczajny Stowarzyszenia ma prawo do:
  2. a) uczestnictwa w Walnych Zebraniach Członków Stowarzyszenia i brania udziału w głosowaniu,
  3. b) wybierania i bycia wybieranym do organów Stowarzyszenia,
  4. c) zgłaszania do organów Stowarzyszenia wniosków w sprawach związanych z jego działalnością i żądania informacji o sposobie ich załatwienia,
  5. d) uczestniczenia w spotkaniach i imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie.
  6. e) zawieszenia swojej przynależności w Stowarzyszeniu jeden raz na trzy lata, na okres nie dłuższy niż jeden rok. Zawieszenie przynależności         w Stowarzyszeniu nastąpi tylko na pisemną prośbę członka Stowarzyszenia.
  7. f) skrócenia okresu zawieszenia przynależności w Stowarzyszeniu. Skrócenie okresu zawieszenia przynależności w Stowarzyszeniu nastąpi tylko na pisemną prośbę członka Stowarzyszenia.
  8. Członek zwyczajny Stowarzyszenia jest zobowiązany:
  9. a) brać czynny udział w przedsięwzięciach organizowanych przez Stowarzyszenie,
  10. b) przestrzegać postanowień Statutu oraz uchwał organów Stowarzyszenia,
  11. c) nie naruszać solidarności organizacyjnej Stowarzyszenia,
  12. d) regularnie opłacać składki członkowskie.
  • 12.
  1. Ustanie członkostwa w Stowarzyszeniu następuje wskutek:
  2. a) pisemnej rezygnacji z członkostwa,
  3. b) śmierci członka będącego osobą fizyczną, utraty przez niego pełnej zdolności do czynności prawnych albo utraty praw publicznych,
  4. c) utraty osobowości prawnej członka będącego osobą prawną,
  5. d) wykluczenia.
  6. Wykluczenie członka następuje w przypadku:
  7. a) nieusprawiedliwionego zalegania z zapłatą składek przez okres dłuższy niż 6 miesięcy,
  8. b) postępowania rażąco sprzecznego z niniejszym Statutem,
  9. c) postępowania, które dyskwalifikuje daną osobę jako członka Stowarzyszenia lub godzi w jego dobre imię,
  10. d) działania na szkodę Stowarzyszenia.
  11. O wykluczeniu decyduje Zarząd w formie uchwały. Przed podjęciem uchwały Zarząd umożliwia członkowi złożenie wyjaśnień na piśmie lub osobiście na posiedzeniu Zarządu. O treści uchwały Zarząd niezwłocznie powiadamia pisemnie zainteresowanego.
  12. Ustanie członkostwa z przyczyn określonych w ustępie 1 pkt a) – c) stwierdza Zarząd w formie uchwały, przepis ustępu 3 stosuje się odpowiednio.
  13. Od uchwał Zarządu, o których mowa w ustępie 3 i 4 przysługuje zainteresowanemu odwołanie do Walnego Zebrania Członków w terminie 1 miesiąca od pisemnego powiadomienia o treści uchwały. Uchwała Walnego Zebrania Członków jest ostateczna.
  • 13.
  1. Członkiem honorowym może być osoba fizyczna, która położyła wybitne zasługi dla Stowarzyszenia oraz realizacji postawionych celów.
  2. Członkiem honorowym może być osoba fizyczna, która ukończyła 80 lat i była członkiem Stowarzyszenia, jakim był Klub Seniora „Zadora” przynajmniej przez ostatnie 5 lat.
  3. Członkowie honorowi mają prawo uczestnictwa w pracach i imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie. Osoby otrzymujące tytuł „Honorowego Członka” spoza Stowarzyszenia nie posiadają czynnego ani biernego prawa wyborczego. Uczestniczą w walnym zebraniu z głosem doradczym.
  • 14.
  1. Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna lub prawna, która dla poparcia działalności Stowarzyszenia zadeklaruje uiszczanie stałej składki lub inne określone świadczenia na rzecz Klubu.
  2. Członek wspierający posiada prawa członka zwyczajnego z wyjątkiem czynnego i biernego prawa wyborczego.

ROZDZIAŁ IV

Władze Stowarzyszenia

  • 15.

Władzami Stowarzyszenia są:

1) Walne Zebranie Członków

2) Zarząd Stowarzyszenia,

3) Komisja Rewizyjna,

  • 16.
  1. Kadencja władz trwa 4 lata, Członkowie wybrani do władz Stowarzyszenia mogą tą samą funkcję pełnić nieograniczoną liczbę kadencji.
  2. Uchwały władz Stowarzyszenia podejmowane są zwykłą większością głosów przy obecności, co najmniej połowy liczby osób uprawnionych do głosowania, o ile dalsze postanowienia statutu nie stanowią inaczej.
  3. O sposobie głosowania na Walnym Zebraniu Stowarzyszenia decyduje każdorazowo Walne Zebranie.

4.Wybór członków Zarządu Stowarzyszenia, Komisji Rewizyjnej  odbywa się w głosowaniu jawnym przy obecności  co najmniej połowy liczby osób uprawnionych do głosowania

  1. W przypadkach wygaśnięcia mandatu lub ustąpienie w czasie trwania kadencji członka Zarządu lub Komisji Rewizyjnej przed upływem kadencji Walne Zebranie dokonuje uzupełnienia składu na okres do upływu kadencji. Członek Zarządu lub Komisji Rewizyjnej może złożyć pisemną rezygnację adresową do Zarządu.
  • 17.

Termin Walnego Zebrania Stowarzyszenia i sposób powiadamiania ustala Zarząd. Zarząd jest obowiązany zawiadomić członków o ustalonym terminie, co najmniej na 14 dni przed odbyciem Walnego Zebrania. Zarząd zwołuje zwyczajne Walne Zgromadzenie raz w roku jako sprawozdawcze i co 4 lata jako sprawozdawczo- wyborcze.

  • 18.

Do kompetencji Walnego Zebrania Stowarzyszenia należy:

1) Rozpatrywanie sprawozdań:

  1. a) Zarządu Stowarzyszenia ,
  2. b) Komisji Rewizyjnej,

2) Ustalenie zadań dla Zarządu.

3) Wybór członków Zarządu Stowarzyszenia w liczbie 5 osób, Komisji Rewizyjnej w liczbie 3 osób.

4) Wybór przedstawicieli Stowarzyszenia jako jego reprezentantów w innych Stowarzyszeniach,

5) Udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi na wniosek Komisji Rewizyjnej.

6) Podjęcie uchwały o likwidacji Stowarzyszenia

7) Ustalanie wysokości składek członkowskich.

  • 19.

W Walnym Zebraniu biorą udział członkowie Stowarzyszenia oraz osoby zaproszone przez Zarząd.

  • 20.

Zebrania Stowarzyszenia zwoływane są w miarę potrzeb w terminach ustalonych przez Zarząd, lecz nie rzadziej jak raz w kwartale.

  • 21.

Nadzwyczajne Walne Zebranie członków zwołuje Zarząd:

1) Z inicjatywy własnej.

2) Na podstawie wniosków, co najmniej połowy liczby członków Stowarzyszenia.

3) Na wniosek Komisji Rewizyjnej.

 

  • 22.

Zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Stowarzyszenia powinno nastąpić najpóźniej w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia wniosku. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie obraduje tylko nad sprawami dla których zostało zwołane.

  • 23.

Działalnością Stowarzyszenia kieruje Zarząd   na podstawie uchwały Walnego Zebrania)   i składającego  się z :

1) Prezesa – odpowiedzialnego za całokształt pracy Stowarzyszenia w oparciu o ustalone wytyczne uchwalone przez Walne Zebranie.

2) Wiceprezesa  odpowiedzialnego za:  opracowanie programów działalności Stowarzyszenia i realizację tych programów, oraz za utrzymaniem łączności          z zakładami pracy, instytucjami i placówkami kulturalnymi, stowarzyszeniami        i organizacjami społecznymi.

3) Sekretarza – odpowiedzialnego za prowadzenie dokumentacji Stowarzyszenia.

4) Skarbnika – odpowiedzialnego za rozliczenia finansowe Stowarzyszenia.

5) Członka zarządu – np. odpowiedzialnego za pomoc społeczną tym osobom, które tej pomocy potrzebują, za sprawy gospodarcze, za działalność kulturalno – oświatową itp.

Zarząd uchwałą określa przydzielenie poszczególnych funkcji członkom zarządu wybranych przez Walne Zebranie

  • 24.
  1. Do zakresu działania Zarządu Stowarzyszenia należy w szczególności:
  2. a) realizacja uchwał Walnego Zebrania,
  3. b) kierowanie bieżącą pracą Stowarzyszenia i zarządzanie jego majątkiem,
  4. c) podejmowanie uchwał dotyczących przyjęcia członków i ustania członkostwa,
  5. d) uchwalenie okresowych planów działania i preliminarzy budżetowych,
  6. e) składanie sprawozdań z działalności Stowarzyszenia,
  7. f) nabywanie praw i zaciąganie zobowiązań majątkowych w imieniu Stowarzyszenia,
  8. g) uchwalanie regulaminu Stowarzyszenia

h)reprezentacja Stowarzyszenia na zewnątrz

  1. Zarząd zbiera się w określonych przez siebie terminach, zgodnie z potrzebami podejmowania stosownych decyzji, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał.
  2. Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes lub upoważniony członek Zarządu.
  3. Szczegółowe zasady działania Zarządu określa regulamin Zarządu.
  • 25.

Dokumentację Stowarzyszenia stanowi:

– rejestr członków z ewidencją składek,

– deklaracja członków,

– plan pracy,

– protokoły z zebrań władz Stowarzyszenia, wraz z listami obecności,

– dokumentacja finansowa,

– sprawozdania

– inne dokumenty ustalone przez członków – (kronika, ilustracje fotograficzne, wycinki prasowe, opisy ważniejszych wydarzeń itp.).

 

ROZDZIAŁ V

Majątek Stowarzyszenia

  • 26.
  1. Majątek Stowarzyszenia tworzą środki pieniężne i inne składniki majątkowe, które służą wyłącznie do realizacji statutowych celów Stowarzyszenia.
  2. Majątek Stowarzyszenia pochodzi z:
  3. a) składek członkowskich,
  4. b) dotacji,
  5. c) środków otrzymanych od sponsorów,
  6. d) darowizn,
  7. e) zapisów i spadków,

f ) dochodów z majątku.

  1. g) prowadzonej działalności gospodarczej,
  2. h) grantów
  3. Składki członkowskie powinny być wpłacane do końca pierwszego kwartału każdego roku. Nowo przyjęci członkowie wpłacają składki według zasad określonych przez Zarząd w ciągu 30 dni od otrzymania powiadomienia o przyjęciu na członka Stowarzyszenia.
  4. Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową oraz rachunkowość zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
  5. Majątkiem i funduszami Stowarzyszenia gospodaruje Zarząd.
  6. Następujące czynności zarządu majątkiem wymagają zgody Walnego Zebrania Członków:
  7. a) nabycie, zbycie lub obciążenie nieruchomości,
  8. b) nabycie, zbycie lub objęcie udziałów lub akcji w spółce,
  9. c) zaciągnięcie kredytu lub pożyczki,
  10. d) wynajęcie lub wydzierżawienie nieruchomości Stowarzyszenia na okres dłuższy niż 3 lata,
  11. e) rozporządzenie składnikiem majątku Stowarzyszenia o wartości wyższej niż 20.000 zł lub zaciągnięcie zobowiązania przekraczającego tę wartość,
  12. f) przyjęcie lub odrzucenie spadku.
  • 27.
  1. Zabronione jest udzielanie pożyczek przez Stowarzyszenie lub zabezpieczanie zobowiązań majątkiem Stowarzyszenia w stosunku do:
  2. a) członków Stowarzyszenia i jego organów,
  3. b) pracowników Stowarzyszenia,
  4. c) małżonków pracowników oraz ich krewnych lub powinowatych w linii prostej, krewnych lub powinowatych w linii bocznej do drugiego stopnia,
  5. d) osób związanych z pracownikami z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli.
  6. Zabronione jest przekazywanie majątku Stowarzyszenia osobom, o których mowa w ust. 1 pkt a) – d), na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich.
  7. Zabronione jest wykorzystywanie majątku Stowarzyszenia na rzecz osób, o których mowa w ust. 1 pkt a) – d) na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba, że to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu Stowarzyszenia.
  8. Zabronione jest kupowanie przez Stowarzyszenie na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą osoby wymienione w ust. 1 pkt a) i b) oraz od osób, o których mowa w ust. 1 pkt c) i d).

 

  • 28.
  1. Umowy oraz wszelkie oświadczenia woli, które pociągają za sobą zobowiązania finansowe dla swojej ważności wymagają podpisu dwóch uprawnionych osób: Prezesa lub Wiceprezesa oraz Skarbnika.
  2. Do podpisania innych pism upoważnieni są Prezes lub Wiceprezes oraz Sekretarz.
  • 29.

Komisja Rewizyjna składa się z 3 członków), spośród których wybiera się przewodniczącego i sekretarza.

  • 30.

Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:

1) Badanie całokształtu działalności statutowej Klubu.

2) Kontrola prawidłowości prowadzenia spraw finansowych Klubu.

3) Stawianie Zarządowi Klubu wniosków dotyczących zatwierdzania bilansów rocznych.

4) Sprawdzanie zgodności wydatków z przeznaczeniem funduszów, z których wydatki zostały dokonane oraz badanie dokonanych wydatków pod względem ich celowości, rzetelności i gospodarności.

5) Stawianie wniosku uczestnikom Walnego Zebrania o absolutorium dla ustępującego Zarządu.

  • 31.

Komisja Rewizyjna ma prawo występowania do Zarządu z wnioskami wynikającymi          z ustaleń kontroli i żądania wyjaśnień.

  • 32.
  1. Posiedzenia Zarządu odbywają się zgodnie z potrzebami nie rzadziej jednak niż raz na kwartał.
  2. W posiedzeniach Zarządu mogą brać udział z głosem doradczym przedstawiciele Komisji Rewizyjnej .

ROZDZIAŁ VI

Przepisy końcowe

  • 34.

Statut niniejszy może być zmieniony lub zastąpiony nowym, wyłącznie przez Walne Zebranie Stowarzyszenia na podstawie uchwały powziętej większością dwóch trzecich głosów, przy obecności, co najmniej połowy członków Stowarzyszenia.

  • 35.
  1. Stowarzyszenie może być rozwiązane na podstawie uchwały Walnego Zebrania powziętej większością dwóch trzecich głosów, przy obecności, co najmniej połowy członków Stowarzyszenia.
  2. Likwidatorami są członkowie Zarządu Stowarzyszenia, jeśli Walne Zebranie nie wyznaczy innych likwidatorów.
  3. Pozostały po likwidacji majątek Stowarzyszenia, zostanie podzielony zgodnie z uchwałą Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia.
  • 36.

Niniejszy Statut został przyjęty na Walnym Zebraniu Członków Stowarzyszenia w dniu 26 września 2016 roku.

 

 

© Stowarzyszenie Klub Seniora Zadora, Wodzisław